NAF-eksperten

Det bør bygges innfartsparkeringer i og rundt de største byene i Norge.

01-02-2011
av: Christer Tonheim
De største norske byene trenger gode innfartsparkeringer. Parkeringsplassene bør være så gode at trafikantene vil foretrekke å bruke dem fremfor å kjøre inn til byene.

Mangelen på tilgjengelighet og lav frekvens på lokale kollektivtilbud gjør det ofte nødvendig å bruke bil i starten av en reise. Mangelen på, dårlig plasseringer, få og i noen tilfeller dyre innfartsparkeringsplasser underveis gjør det nødvendig å fullføre turen inn til sentrum med bil.

NAF ønsker å gjøre noe med dette for å sikre trafikantene og byene bedre fremkommelighet, bedre miljø og en opplevelsen av økt nytte.

NAF har derfor utarbeidet et sett prinsipper til hvordan innfartsparkeringsplasser bør/må utformes og lokaliseres for at de skal være så attraktive å bruke for bilister som mulig.

  • Det skal være høy frekvens på kollektivtrafikken til og fra innfartsparkeringen
  • Det skal være nok P-plasser
  • Det skal være flere innfartsparkeringer langs samme hovedfartsåre inn til de største byene
  • Det skal settes opp sanntidsinformasjonsskilt langs hovedårene inn til byene (bilde)
  • Det skal være kortest mulig kjørevei fra riksveier eller hovedfartsårer til innfartsparkeringen
  • Det skal være kortest mulig avstand mellom innfartsparkeringen og tog-, bussholdeplass
  • Innfartsparkeringen ytterst i den innerste kollektivsonen bør ha størst kapasitet. Alternativt bør den innerste bysones takst utvides til å også gjelde av parkeringsplassene på innfartsparkeringen utenfor sentrumsonen
  • Det skal være gratis å parkere
  • Det må i størst mulig grad bygges sammenhengende kollektivfelt inn til sentrum
  • Det må vurderes vakthold på parkeringsplassene
  • Innfartsparkeringen skal også ha plasser for sykler

 

Generelt verdsetter bilister tid høyere enn kollektivreisende. Det kollektives konkurransekraft må derfor økes uten at alternativet svekkes i kvalitet får å gi økt samfunnsnytte. For at flere skal velge kollektivt må derfor samlet reisetid ned 

Finansiering
For å få nok p-plasser bør veieier finansiere innfartsparkeringsplassene. Det er viktig at veieier som sparer på bygging av innfartsparkering må finansiere p-plassene. Alle som parkerer  bilen istedenfor å kjøre inn til sentrum vil medføre mindre slitasje. Ettersom veiene bør bygges ut med 10-15 års mellomrom, vil man med en tilstrekkelig og riktig satsning på innfartsparkeringsplasser kanskje kunne hoppe over en utbygging. Da vil en storsatsning på innfartsparkeringsplasser ikke bare være en besparelse for miljø, men også for offentlige budsjetter.

Flere saker om naf mener

NAF-eksperten

Dette mener NAF om bompenger

NAF er imot at bompenger brukes som finansieringsløsning for offentlig infrastruktur, og mener at ordningen skal…
NAF-eksperten

NAF får politisk støtte for forsl…

NAF har i høst dratt i gang en debatt om hvordan Norge skal klare å få nok penger til bedre veier. Det er…
NAF-eksperten

NAF om et tilgivende veisystem

Et tilgivende veisystem er utformet slik at normal trafikkal atferd ikke medfører død og hardt skadde.
NAF-eksperten

Intelligente Transportsystemer (I…

Ny teknologi gir trafikksikkerhetsgevinst. Samtidig er det en utfordring for personvernet.
NAF-eksperten

NAF om årsavgiften

NAF mener at årsavgiften bør fjernes, men at det opprettholdes en miljøavgift for biler med store lokale…
NAF-eksperten

NAF om omregistreringsavgiften

Omregistreringsavgiften bør erstattes av et fast gebyr som kun dekker statens kostnader ved omregistrering.

Flere saker

NAF-eksperten

Visumregler for norske statsborge…

NAF får ofte spørsmål om i hvilke land man trenger visum.
NAF-eksperten

Oblatene forsvinner

Fra og med inneværende avgiftsår har veimyndighetene bestemt at det er slutt på ordningen med oblater…
NAF-eksperten

Forbasket irriterende!

Hva er det som irriterer deg aller mest i trafikken? Si din mening på naf.no eller send oss en epost!
NAF-eksperten

NAF sykkelkonkurranse

NAF ønsker med dette tiltaket å bidra til at trafikk og trafikkregler får en mer fremtredende rolle i…
NAF-eksperten

Kjøretips for Øst-Europa

Her finner du generelle tips og råd for Øst-Europa.
NAF-eksperten

Volvo City Safety

Volvo City Safety er et selvstendig nødbremsesystem utviklet for å hjelpe sjåføren unngå eller…

NAF i samfunnet

NAF jobber daglig med påvirkning i samferdsels - og forbrukerpolitiske saker både på lokalt, regionalt og nasjonalt nivå.

Om NAF
NAF er en medlemsorganisasjon med 520 000 medlemmer fordelt på 73 lokalavdelinger, der mer enn 2500 tillitsvalgte gjør en frivillig innsats.

NAF ble stiftet i 1924, og er medlem i FIA (Federation Internationale de l'Automobile)


Les mer om NAF

Kontakt oss

Pressesenter

Her finner du oss
NAF-sentrene
Lokalavdelingene
NAF MC
Motorsportklubber
NAF Motorsport
NAF Øvingsbaner
NAF Camping


Hovedkontor (man-fre kl 08-16)
Østensjøveien 14   Vis i kart
Pb 6682 Etterstad
0609 Oslo

Ring oss: 08 505

(24 timer i døgnet)


Fra utlandet: +47 926 08 505

 

Takst for å ringe 08505 avhenger av din teleoperatør. NAF har ingen inntekt på dette nummeret.

2.1.28.617 (NAF-WEB002)