NAF-eksperten

Beskatning av firmabil

23-02-2011
av: NAF
Når du benytter deg privat av en bil som eies eller leases av arbeidsgiver, regnes det for å være en fordel som er vunnet ved ens arbeid. En slik fordel er skattepliktig som lønnsinntekt.

Fordelen beregnes med grunnlag i bilens nybilpris og alder.

 

Beregningsgrunnlag
Dette beregningsgrunnlaget settes som hovedregel til 100 % av bilens listepris for biler som er 3 år eller nyere pr. 1. januar i inntekståret. For biler som er eldre enn 3 år settes beregningsgrunnlaget til 75 % av bilens listepris som ny.

Fordelen, eller inntektspåslaget, utgjør 30 % av beregningsgrunnlag opp til kr. 261.100,- og 20 % av beløp over dette.

Hvis bilen kjøres mer enn 40.000 km i jobbsammenheng gir  dette grunnlag for en reduksjon av beregningsgrunnlaget med 75 %. Har du en bil som er over tre år og som kjører mer enn 40.000 km i yrkessammenheng innebærer dette at grunnlaget reduseres med 75 % to ganger, det vil si med til sammen 56,25 %.

 

Elbil som firmabil
For elbiler vil beregningsgrunnlaget være 50 % av bilens liste pris som ny, og 37,5 % av nybilprisen dersom elbilen er over tre år.

Firmaskatten beregnes for hver påbegynte måned firmabil benyttes.



Importbiler og ekstrautstyr
Utregningsmodellen tar utgangspunkt i bilens listepris i Norge som ny på tidspunktet for førstegangsregistrering. Er bilen bruktimportert, vil tidspunktet for førstegangsregistrering i utlandet bli lagt til grunn.

Prisen på eventuelt ekstrautstyr kommer i tillegg til selve bilens listepris, uavhengig av om utstyret er kjøpt samtidig med bilen eller på et senere tidspunkt.

Link til ytterligere artikkel om hva som lønner seg av firmabil og kjøregodtgjørelse.

Flere saker om økonomi

NAF-eksperten

Fakta om bompenger

De senere årene har omfanget av bompenger økt betraktelig, og vil fortsatt øke i årene som kommer.…
NAF-eksperten

Bruktbilpriser

Bruktbilens verdi er helt avhengig av hva markedet er villig til å betale. Kilometerstanden og bilens tekniske og…
NAF-eksperten

Bilkjøp – ny eller brukt?

Ved nybilkjøp vil du ha kontrollen over bruken og vedlikeholdet fra dag én. Ved bruktbilkjøp anbefaler vi…
NAF-eksperten

Bomavgifter og klagerett

Har du fått en uriktig bomavgift kan du klage på dette. Sjekk oversikten på fakturaen over alle…
NAF-eksperten

NAF om engangsavgiften

Av hensyn til forbruker, trafikksikkerheten og miljøet, mener NAF at engangsavgiften bør legges om og…
NAF-eksperten

Fakta om omregistreringsavgiften

Omregistreringsavgiften gjelder ved kjøp og salg av brukte biler. Formålet er å gi staten inntekter.

Flere saker

NAF-eksperten

Visumregler for norske statsborge…

NAF får ofte spørsmål om i hvilke land man trenger visum.
NAF-eksperten

Dette mener NAF om bompenger

NAF er imot at bompenger brukes som finansieringsløsning for offentlig infrastruktur, og mener at ordningen skal…
NAF-eksperten

Oblatene forsvinner

Fra og med inneværende avgiftsår har veimyndighetene bestemt at det er slutt på ordningen med oblater…
NAF-eksperten

Forbasket irriterende!

Hva er det som irriterer deg aller mest i trafikken? Si din mening på naf.no eller send oss en epost!
NAF-eksperten

NAF sykkelkonkurranse

NAF ønsker med dette tiltaket å bidra til at trafikk og trafikkregler får en mer fremtredende rolle i…
NAF-eksperten

Kjøretips for Øst-Europa

Her finner du generelle tips og råd for Øst-Europa.

Om NAF
NAF er en medlemsorganisasjon med 520 000 medlemmer fordelt på 73 lokalavdelinger, der mer enn 2500 tillitsvalgte gjør en frivillig innsats.

NAF ble stiftet i 1924, og er medlem i FIA (Federation Internationale de l'Automobile)


Les mer om NAF

Kontakt oss

Pressesenter

Her finner du oss
NAF-sentrene
Lokalavdelingene
NAF MC
Motorsportklubber
NAF Motorsport
NAF Øvingsbaner
NAF Camping


Hovedkontor (man-fre kl 08-16)
Østensjøveien 14   Vis i kart
Pb 6682 Etterstad
0609 Oslo

Ring oss: 08 505

(24 timer i døgnet)


Fra utlandet: +47 926 08 505

 

Takst for å ringe 08505 avhenger av din teleoperatør. NAF har ingen inntekt på dette nummeret.

2.1.28.617 (NAF-WEB002)