NAF-eksperten

CO2-utslipp fra veitrafikken

25-03-2011
av: stig
Teknologisk utvikling har gjort at utslippene fra hvert enkelt bil er redusert, men disse teknologiforbedringene har ikke vært store nok til å veie opp for trafikkveksten.

Veitrafikken sto for 19 prosent av CO2-utslippene i Norge i 2007, av dette sto personbilene for halvparten.

 

Lavere utslipp per bil – men økt trafikkvekst
I 1990 var gjennomsnittlig CO2-utslipp fra nye biler ca 300 g/km. I 2010 var gjennomsnittet redusert til 141 g/km, det betyr mer enn en halvering på 20 år.

 

De totale utslippene fra veitransporten har derimot økt, med 35 prosent mellom 1990 og 2007. Grunnen er at transportmengden har økt. Økonomisk vekst og økt kjøpekraft har ført til at vi reiser mer og lenger.

 

Jo høyere drivstofforbruk – jo høyere utslipp av CO2
Hvor mye CO2 som slippes ut fra en bil avhenger av hvor mye drivstoff som brukes. Jo høyere drivstofforbruk, desto høyere utslipp av CO2.

 

Bilens drivstofforbruk avhenger av motorteknologi, vekt og type drivstoff. I tillegg påvirkes forbruket av hvordan man kjører og om man har riktig dekktrykk, bruker klimaanlegg og lignende.

 

CO2-utslippet oppgis i gram per kilometer og tallet gjengir det gjennomsnittlige CO2-utslippet ved blandet kjøring.

Utvikling CO2-utslipp fra nybilparken i Norge

Klikk på bildet for større versjon (pdf i nytt vindu).

 

 

Flere saker om miljø

NAF-eksperten

Hvilken elbil bør jeg kjøpe?

NAF, Forbrukerrådet og Elbilforeningen har laget en kjøpsveiledning ved kjøp av elbil
NAF-eksperten

Lokale utslipp fra veitrafikk

De viktigste avgassene fra biltrafikken er karbonmonoksid (CO), nitrogenoksider (NOx), hydrokarboner (HC) og…
NAF-eksperten

Miljøoblat i Tyskland

Kravet om miljøoblat, eller -plakett, gjelder også utlendinger og turister.
NAF-eksperten

Økonomisk kjøring

Ved å legge om kjørestilen oppnår du flere ting; lavere drivstofforbruk, redusert slitasje på bil og…

Flere saker

NAF-eksperten

Visumregler for norske statsborge…

NAF får ofte spørsmål om i hvilke land man trenger visum.
NAF-eksperten

Dette mener NAF om bompenger

NAF er imot at bompenger brukes som finansieringsløsning for offentlig infrastruktur, og mener at ordningen skal…
NAF-eksperten

Oblatene forsvinner

Fra og med inneværende avgiftsår har veimyndighetene bestemt at det er slutt på ordningen med oblater…
NAF-eksperten

Forbasket irriterende!

Hva er det som irriterer deg aller mest i trafikken? Si din mening på naf.no eller send oss en epost!
NAF-eksperten

NAF sykkelkonkurranse

NAF ønsker med dette tiltaket å bidra til at trafikk og trafikkregler får en mer fremtredende rolle i…
NAF-eksperten

Kjøretips for Øst-Europa

Her finner du generelle tips og råd for Øst-Europa.

Anbefalte tjenester

Bærekraftig utvikling er en utvikling som imøtekommer dagens behov uten å ødelegge mulighetene for at kommende generasjoner skal få dekket sine behov.

Om NAF
NAF er en medlemsorganisasjon med 520 000 medlemmer fordelt på 73 lokalavdelinger, der mer enn 2500 tillitsvalgte gjør en frivillig innsats.

NAF ble stiftet i 1924, og er medlem i FIA (Federation Internationale de l'Automobile)


Les mer om NAF

Kontakt oss

Pressesenter

Her finner du oss
NAF-sentrene
Lokalavdelingene
NAF MC
Motorsportklubber
NAF Motorsport
NAF Øvingsbaner
NAF Camping


Hovedkontor (man-fre kl 08-16)
Østensjøveien 14   Vis i kart
Pb 6682 Etterstad
0609 Oslo

Ring oss: 08 505

(24 timer i døgnet)


Fra utlandet: +47 926 08 505

 

Takst for å ringe 08505 avhenger av din teleoperatør. NAF har ingen inntekt på dette nummeret.

2.1.28.617 (NAF-WEB002)