Utviklingen av ny teknologi har kommet så langt at det nå kommer utslippsfrie biler og elbiler som dekker et helt annet bruksområde enn tidligere. Det ser ut til at mange har fått med seg dette og derfor ser på elbil som et reelt alternativ ved bilkjøp.
Per i dag har elbiler fullt avgiftsfritak i forhold til engangsavgiften og i tillegg en rekke andre goder som fri bompassering, gratis parkering og lov til å kjøre i kollektivfeltet. Disse insitamentene er der for at flere skal kjøpe elbil.
- Av de spurte er det hele 70 prosent som mener at elbiler fortsatt bør ha fullt avgiftsfritak, sier Sagedal, - Dette er helt i tråd med NAFs politikk, nemlig at myndighetene ikke må legge avgifter på elbiler før de har blitt en del av det kommersielle markedet, fortsetter hun.
NAF har sammen med Norstart – Norsk Elbilforening og Forbrukerrådet lagd kjøpevettregler for elbil. Veiledningen omfatter også en oversikt over alle elbiler som finnes i det norske markedet med tekniske spesifikasjoner. Oversikten oppdateres med nye biler etter hvert som de kommer på markedet.
Undersøkelsen er gjennomført av InFact for NAF i et landsrepresentativt utvalg den 10. mars 2011.
For nærmere opplysninger: