Straff og tap av førerett

Hvert år forekommer et meget stort antall brudd på trafikklovgivningen. Tall for 2006 viser et samlet antall registrerte forseelser på 278.000. Fartsovertredelsene dominerer med 225.000 bøter hvorav 155.000 gjennom Automatisk Trafikkontroll (fotobokser).

Årsaken til at reglene brytes kan være mange, og alvorlighetsgraden varierer. Regelbrudd kan medføre en eller flere reaksjoner; det være seg gebyr, prikkbelastning, forenklet forelegg, forelegg, fengselsstraff og tap av førerretten. Hvilken reaksjonsform som er aktuell avhenger av hvilke regler som er brutt og hvor grov overtredelsen er. Det kan også tillegges vekt om og i hvilken grad en har blitt straffet for brudd på reglene tidligere.

Her får du en oversikt over de alminnelige reaksjonsformene; når de er aktuelle og hvordan sakene behandles. I tillegg gis det en redegjørelse for den alminnelige aktsomhetsbestemmelsen i vegtrafikkloven og spørsmålet om politiets rett til å foreta et beslag av førerkortet på stedet.

Om straff og tap av førerett

Uaktsom kjøring? – veitrafikklovens § 3

En meget vanlig årsak til at det reageres overfor trafikanter er brudd på veitrafikkloven § 3 – for uaktsom kjøring. Listen ligger svært lavt for at det skal anses å foreligge en overtredelse av denne bestemmelsen.

Beslagleggelse av førerkort på stedet

Hvis et regelbrudd er av en type som vil kunne medføre tap av førerretten, har politiet en adgang til å beslaglegge førerkortet på stedet.

Gebyr – ikke en straffereaksjon

For en del mindre alvorlige overtredelser av trafikklovgivningen er det besluttet at det skal reageres med et gebyr.

Forenklet forelegg – når gis det og hva er satsene?

En rekke av de vanlige trafikkovertredelser straffes med forenklet forelegg, med mindre overtredelsen er alvorlig.

Forelegg og fengsel – de alminnelige straffereaksjoner

I en del tilfeller er overtredelsen for alvorlig eller av en type som gjør at det ikke kan gis forenklet forelegg.

Prikk – for hva og hvor mange?

Enkelte forhold vil kunne gi en prikkbelastning når saken er avgjort gjennom forenklet forelegg, bot eller dom.

Tap av førerretten – hvor lenge inndras førerkortet?

I de tilfellene hvor brudd på trafikklovgivningen anses særlig alvorlig, vil det kunne være aktuelt at fører mister førerretten, for en kortere eller lengre periode.

Tatt i fotoboks?

Hvis du blir tatt i en Automatisk Trafikkontroll (ATK eller fotoboks) blir kjøretøyet fotografert forfra slik at føreren kan identifiseres og kjennemerke avleses.

Login