Hvis du blir tatt i en Automatisk Trafikkontroll (ATK eller fotoboks) blir kjøretøyet fotografert forfra slik at føreren kan identifiseres og kjennemerke avleses.
Det er bare kjøretøy hvor føreren overtrer regelverket som skal fotograferes. Hvis det produseres et bilde skal passasjerer svartsladdes, unntatt i de tilfeller da passasjer kan mistenkes for et straffbart forhold, (f.eks øvingskjøring med ledsager).
Utstyr for ATK består som hovedregel av følere nedlagt i vegbanen og et kamera som registrerer kjøretøyet. Hvis farten er over det tillatte, sendes et signal til kameraet som tar ett eller flere bilder av kjøretøyet. Bildet eller bildene vil i tillegg til kjøretøyets kjennemerke også vise kontrollstedet, dato, klokkeslett og hastighet.
Vegsjefen har ansvaret for at utstyret for ATK blir brukt og holdt i orden i samsvar med de instrukser og regler som foreligger. Vegsjefen henter også ut bildene og sender disse til politiet. Ansvar for saksbehandling, etterforskning, utsendelse av forelegg m.m. til trafikantene, ligger hos politiet.
Ved overtredelse sender politiet brev til den som står registrert som eier av bilen i det sentrale motorvognregistret og ber om å bekrefte at vedkommende var sjåfør. Hvis eieren ikke selv kjørte bilen, ber politiet om å få opplyst navn på føreren. Bileier kan ikke straffes dersom det er en annen som har vært fører på det aktuelle tidspunktet.
Bileier har i utgangspunktet ingen plikt til å forklare seg for politiet, men politiet kan begjære rettslig avhør. Ved et rettslig avhør har du en forklaringsplikt, men med noen unntak blant annet for nærstående, dvs. ektefelle, og slektninger i rett opp- eller nedstigende linje, søsken og besvogrede. Påberopes dette, vil politiet kunne etterforske saken videre, for eksempel ved sammenligne familiemedlemmer med bildet av føreren. Vær klar over at selv om du ikke har vitneplikt, plikter du etter innkalling å møte hos politiet.
Det sendes deretter et forelegg, samt eventuelt tap av førerett, til fører. Vedtas forelegget er saken endelig avgjort. Hvis forelegget ikke aksepteres, oversendes saken til retten for avgjørelse/ pådømmelse der.
Ved overtredelser som er så alvorlige at politiet vil nedlegge påstand om fengselsstraff, oversendes saken direkte til retten så snart den er ferdig etterforsket.
Boten vil man få tilsendt fra Statens Innkrevningssentral (SI). Er det vanskelig å betale hele boten på en gang bør du umiddelbart ta kontakt med SI, da de vil kunne være behjelpelig med en nedbetalingsordning. Hvis kravet er misligholdt kan det ikke søkes om betalingsavtale.