Husk sikkerhet i juletrafikken: NAFs tips til trygg julereise

Et bilhavari langs veien kan komme på verst tenkelige tidspunkt når du har bilen full av presanger, familie og er på vei til julefeiring. Her gir NAF deg gode tips slik at du kan komme trygt hjem til jul.

Særlig bør du ta dine forholdsregler før du skal kjøre gjennom snø og kulde over fjellet. Nå i desember varierer vær og temperatur fra flere plussgrader til sprengkulde. I tillegg kommer mulighetene for kraftig uvær med snøstorm og stengte fjelloverganger. I slike forhold er det viktig å ha forberedt seg grundig før avreise.

- Hvis man blir stående fast i uvær, kan man ikke regne med å la motoren gå hele tiden på grunn av fare for eksosforgiftning. Uten motoren i gang kan det raskt bli farlig kaldt. Derfor anbefaler vi at du har med varme klær, mat og varm drikke på termos når du kjører i fjellet vinterstid, sier kommunikasjonsrådgiver i NAF, Jan Ivar Engebretsen.

Her er NAFs viktigste råd til trygg julereise:

  • Sjekk vær- og føreforholdene før du reiser. Da er du forberedt på kolonnekjøring eller vanskelige kjøreforhold underveis.
  • Sjekk at du har full tank før du starter på ferden over fjellet.

 Smart pakking:

  • Startkabler, slepetau og spade må du huske å ta med.
  • Den tyngste og største bagasjen skal ligge nederst og innerst.
  • Legg varseltrekanten øverst i bagasjen eller et annet lett tilgjengelig sted. Den er det første du skal bruke hvis du får problemer langs veien.
  • Ha kun myke ting inne i bilen.
  • Vognkortet forteller eksakt hvor mye takboksen inkludert stativ kan veie. Sjelden er det mer enn 40-90 kilo. Spør din merkeforhandler dersom du er i tvil.

 Motor-tips:

  • Kontrollsjekk at batteriet er toppladet. Gjerne ved bruk av vedlikeholdslader.
  • Hvis batteriet er dårlig, må du bytte det. Sjekk samtidig ladeevnen til dynamoen.
  • Frostvæsken må tåle minst 25 kuldegrader.
  • Motoroljen må være tyntflytende i kuldegrader.

 Dørene:

  • Husk at alle låser – inkludert takboksen – bør smøres med låsolje.
  • Alle lister i dører og bagasjelokk bør smøres med silikon.
  • Ta med en låsespray i lommen eller vesken.
  • Reservenøkkel må du ta med og oppbevare på et lett tilgjengelig sted.

 Hjulene:

  • Kontrollsjekk at jekken fungerer og at du har med alt nødvendig verktøy.
  • Fyll ti prosent mer luft i alle dekkene når bilen er pakket for ferie. Husk også å sjekke reservehjulet.
  • Tren på å montere kjettinger dersom du kan ha behov for dem. NAF har god erfaring med den såkalte Autosokken som har svært god gripeevne og er enkel å montere.
  • Dekkene må vaskes med jevne mellomrom. Veisaltet binder veistøv og annet smuss, og det bidrar til at dekkene blir glattere.

 Kolonnekjøring:

  • Hold mest mulig jevn fart.
  • Unngå ising på frontruten ved å la lufteanlegget blåse kald luft på ruten.
  • Hold øyekontakt med bilen foran.
  • Ikke kjør ut av kolonnen eller forsøk å snu.
  • Bruk tåkelys både foran og bak på bilen.
  • Ikke beveg deg bort fra bilen dersom det blir stopp i kolonnen.

For nærmere opplysninger:
Kommunikasjonsrådgiver Jan Ivar Engebretsen, tlf. 909 18 410 -  jan.ivar.engebretsen@naf.no
Fungerende kommunikasjonssjef Nils Sødal, tlf. 901 83 276 – nils.sodal@naf.no

Login