El Prix 2026:
Sprengkulde gav rekordavvik
I temperaturer ned mot 32 minus, ble det store avvik på de fleste testbilene.
I en test med temperaturer helt ned til minus 32 grader i Folldal, var det mange biler som måtte stoppe lenge før de nådde forventet rekkevidde. I snitt tapte bilene i testen 38 prosent rekkevidde. Lucid Air, med en oppgitt rekkevidde på 960 km, kjørte 519 kilometer i kulda. Det holdt ikke til rekkevidderekord i NAF og Motors vintertester.
Lucid var også bilen med størst avvik fra WLTP-rekkevidden, med hele 46 prosent. Men akkurat det siste er ikke så rart: de bilene som kom seg opp på fjellet, ble møtt av temperaturer ned mot 32 minusgrader. Lucid var bilen som fikk desidert lengst tid i de sjokk-kalde omgivelsene.
Til sammenligning hadde Polestar 3, som satte rekkevidderekord i fjor vinter med 537 kilometer, en nesten vårlig kjøretur i i åtte plussgrader på fjellet .
To biler under 30 prosent rekkeviddetap
De to bilene med lavest avvik, ble Hyundai Inster og MG IM6. Begge hadde et tap på 29 prosent målt mot WLTP. Hyundai Inster har en oppgitt rekkevidde på 360 kilometer og MG S6 på 485 kilometer.
– Dette er solide resultater i sprengkulda. Der Inster stoppet var det minus 16 grader. Disse utslagene viser både hvor mye temperaturen har å si, men også at teknologien i bilene gir veldig ulike utslag, sier testsjef Kjersti Stuestøl
Halvert rekkevidde
Vintertesten viser at når kulda biter, spises batteriene mye fortere enn mange venter.
– For en rekke populære familiefraktere, må du regne med halvert rekkevidde når vinterkulda slår til, sier Stuestøl. – Dette må alle ta høyde for når de skal på langtur med elbilen sin i sprengkulde, fortsetter hun.
Årets test ble kjørt i rekordkalde temperaturer. Testen startet i Oslo med minus 7, til minus 13 på Lillehammer. Opp mot Dombås sank temperaturen enda mer, og en rekke av bilene måtte gi tapt mellom Vinstra og Dombås.
Flere var uforutsigbare
I testen kjøres bilene til sjåføren merker tap av effekt og i årets test slo kulda ut bilene mye tidligere enn vi har vært vant med. Førstemann ga opp med 11 prosent batteri igjen, mens mange mistet kraften da det gjensto mellom åtte til seks prosent batteri igjen.
– I denne testen har vi måttet ta flere sikkerhetshensyn enn noen gang før. Bitende kulde og faren for at flere biler kunne stoppe på uegnede steder, gjorde at det var nødvendig, sier Stuestøl. – Vi tenker sikkerhet først, for både personell og andre på veien.
Slik ble avvikene
Gjennomsnittlig avvik fra oppgitt rekkevidde (WLTP) var 38 prosent i årets test. I 2025 var avviket minus 18 prosent. Da ble testen kjørte i temperaturer mellom minus seks og pluss åtte grader. I årets test var temperaturene mellom minus sju og minus 32 grader.
WLTP Rekkevidde (km)
Målt rekkevidde (km)
Avvik (km)
Så langt kjørte bilene, sammenlignet med oppgitt rekkevidde.
Del 2: Sprengkulde gav rekordavvik
I temperaturer ned mot 32 minus, ble det store avvik på de fleste testbilene.
Del 3: - Full momsøkning på de fleste bilmodellene
I vinterens store elbiltest – El Prix - er det med 26 biler. Av disse er det 17 som har fått prisøkning tilsvarende momsøkningen ved nyttår.
Del 1: Disse bilene er med i El Prix vinteren 2026
I vinterens store elbiltest skal 24 elbiler vise hva de klarer under tøffe vinterforhold. Det ligger an til en beinkald test med temperaturer mellom 15 og 25 minusgrader.
Publisert: 2. februar 2026